Projektről

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem új mérföldköve az oktatás- és a készségfejlesztés területén

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem eltökélten hisz az oktatás folyamatos fejlesztésének kulcsfontosságában és a hallgatók munkaerőpiacon történő boldogulásának elősegítésében. A COVID-19 világjárvány rámutatott arra, hogy az oktatás és az oktatási intézmények reziliens alkalmazkodása elengedhetetlen a XXI. század kihívásainak leküzdéséhez. Ezen képességek fejlesztése a hallgatók adaptív alkalmazkodását segítik elő, aminek köszönhetően a munkaerőpiac rövid, közép és hosszútávon képes lesz olyan közeget teremteni, ahol a munka világára felkészült és tenni vágyó hallgatók elképzeléseikhez mérten megtalálják lehetőségeiket.

Az oktatás digitalizációja ma már egyre inkább nélkülözhetetlen az oktatási rendszerek hatékonyságának és eredményességének növeléséhez. Az oktatási intézmények és oktatók számára a digitális eszközök és platformok számos előnyt nyújtanak az oktatási folyamatokban. Az online oktatási lehetőségek segítségével az oktatási intézmények és oktatók a diákokat korlátozások nélkül érhetik el, így növelve az oktatás hatékonyságát és a diákok számára elérhető lehetőségek számát. A digitális oktatási eszközök és platformok lehetővé teszik az oktatási folyamatok testreszabását a diákok egyéni szükségleteihez és tanulási stílusaihoz, ezáltal növelve a diákok motivációját és hatékonyságát. Emellett a digitális oktatási eszközök lehetővé teszik az oktatási rendszerek hatékonyabb nyomon követését és értékelését, így segítve az oktatókat és az oktatási intézményeket a diákok teljesítményének javításában. A digitális oktatás tehát nem csak a jelen, hanem a jövő oktatási rendszereinek kulcsfontosságú eleme.

A készségek és kompetenciák fejlesztése az egyik legfontosabb célja az oktatásnak és a személyes fejlődésnek egyaránt. Az oktatási intézményeknek napjainkban az a feladata, hogy a hallgatóknak olyan készségeket és kompetenciákat adjanak át, amelyek elsajátítása felkészülté teszi őket a jövő kihívásaira. Az ilyen készségek magukba foglalják a problémamegoldó képességet, az együttműködést, a kritikus gondolkodást, a digitális kompetenciát, az interperszonális kommunikációt, az adaptabilitást és a vezetői készségeket. Ezen készségek nemcsak az egyéni fejlődéshez szükségesek, hanem a munkaerőpiacon is keresettek, így fontos szerepet játszanak az egyén sikeres karrierjének kialakításában. Az oktatási intézményeknek tehát az a feladata, hogy olyan készségeket és kompetenciákat fejlesszenek a hallgatókban, amelyekkel képesek lesznek alkalmazkodni a változó világhoz és sikeresen boldogulni a jövő munkaerőpiacán.

A projekt (fő)célja, hogy az NKE-n az egyetemi-, és a megrendelői igényeket kielégítő tanfolyami képzések teljes vertikumát felölelő digitális oktatási tér jöjjön létre, amely a rugalmasabb és hatékonyabb tanulást biztosító tudásmegosztási módszerekre épül.

A fejlesztés holisztikus szemléletű, azaz a célok komplex egészet alkotnak. (IT-eszközpark, képzésfejlesztés és képzések)

A projekt alapvető célja az egyetem gyakorlati képzéseihez, oktatáshoz, minőségi intézményi szolgáltatások nyújtásához kapcsolódó infrastruktúra, valamint eszközállomány fejlesztése, figyelemmel a zöld és digitális átállás elősegítésére.

A projekt stratégiai keretben kapcsolja a specifikus fejlesztési célokat:

 

Főtevékenységek csoportja - komponenesek

Speciális fejlesztési célok

C

Gyakorlati oktatást/képzést közvetlenül segítő digitális infrastruktúra fejlesztése

1.     A kutatás + innováció + oktatás digitális infrastruktúra

2.     Hallgatói, oktatói, kutatói mobilitás támogatása, digitális eszközök mobil hozzáférésnek segítése

3.     A képzéstechnológiai és szolgáltatási támogatások eszközparkja,

D

Felsőoktatási gyakorlatorientált képzésekhez kapcsolódó tevékenységek, felsőoktatási hallgatók és dolgozók készségfejlesztése, kapcsolódó eszköz, labor, immateriális javak, nemzetköziesítési tevékenységek támogatása

4.     A tanulási szereplők gyakorlatorientált készségfejlesztése,

5.     A képzés kimeneti (munkaerőpiaci) hatékonyságának növelése,

6.     A nemzetközi képzési hálózati aktivitás és mobilitás bővítése.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem ezen törekvéseit megvalósítandó Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének keretében a gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztését megkezdte, melynek kiemelt célja egy olyan digitális oktatási tér létrehozása, ami az Egyetem képzéseinek teljes spektrumát lefedi. A projekt célkitűzései között szerepel, hogy a rugalmasabb és hatékonyabb tanulást biztostó módszereket a hazai és nemzetközi jógyakorlatok felülvizsgálata mellett az Egyetem fejlessze, majd az új módszereket olyan közegbe ültesse át és valósítsa meg, ahol a gyakorlatorientált képzések és kurzusok találkoznak a korszerű szoftver- és hardverkörnyezetben működő oktatási laborokkal.

A több, mint 2 milliárd forintos támogatás legfontosabb eleme a pedagógiai-oktatásmódszertani megújulás, amely támogatja a hallgatói képességek fejlesztését és értékelését.